Zadzwoń do nas:  600-032-033
Jesteś tutaj: Blog Pompy ciepła, bądź ekologiczny i oszczędzaj

Pompy ciepła, bądź ekologiczny i oszczędzaj

Pompy ciepła? Czyli jak być ekologicznym i oszczędzać! Ps. Dlaczego warto żyć eko?

Jeśli posiadacie telewizję bądź Internet, to na pewno spotkaliście się z określeniem „katastrofa klimatyczna”. Czym jest owa tajemnicza katastrofa? 

Wiąże się ona ze wzrostem średniej globalnej temperatury na ziemi, o 1°C (obecnie), a według przewidywań IPCC już w 2040 roku przekroczymy „bezpieczne” 1,5°C. Powszechnie zjawisko to nazywamy globalnym ociepleniem.

Skutki globalnego ocieplenia

Wydawać by się mogło, że 1°C to tyle co nic. Jednak nie w światowej skali. Ocieplenie klimatu to nieprzewidywalne zjawiska pogodowe (sztormy, tornada, powodzie, huragany), przesuwanie się stref klimatycznych (co osłabia ilość i jakość plonów), także rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych i zabójcze długotrwałe upały. Czy wiecie, że w stolicy Mikołaja Laponii (średnia temperatura latem 17°C) zanotowano w tym roku ponad 33,6°C???

Wzrost średniej temperatury może spowodować zwiększenie stężenia ozonu w powietrzu, co z kolei doprowadzi do wielu przedwczesnych zgonów. 

Jak walczyć z katastrofą klimatyczną?

Aby ten artykuł nie miał zbyt pesymistycznego wydźwięku, chcielibyśmy także przedstawić jedną z kilku metod walki z katastrofą klimatyczną. Znane powiedzenie mówi: „Jeśli chcesz zmieniać świat – zacznij od siebie”. 

My to nasz dom, w którym spędzamy najwięcej czasu. Zatem jakie dodatkowe rozwiązania możemy wprowadzić, oprócz segregacji śmieci i zmniejszenia zużycia wody? 

Pompy ciepła 

Są idealną alternatywą dla tradycyjnych pieców opałowych. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystują energię z natury (gleby, wody lub powietrza) i zamieniają ją w ciepło do ogrzewania gospodarstwa domowego. Jedyne czego potrzebują to prąd. W który możecie się zaopatrzyć, montując panele fotowoltaiczne. 

Koszt pomp ciepła?

W pierwszej chwili może wydać się Wam wysoki. Jednak po przeliczeniu zużycia prądu oraz dodaniu dofinansowania unijnego, taka inwestycja zwróci się najpóźniej w przeciągu 5 lat. 

Musicie pamiętać że mając pompę ciepła, jesteście całkowicie niezależni od rosnących cen węgla i gazu. A przede wszystkim – nie dokładacie ręki do ich szkodliwego wydobycia oraz spalania. 

Pompa ciepła to także oszczędność czasu i energii, którego wymagałoby np. dokładanie do pieca (czasem nawet w nocy). Dodatkowo urządzenia te nie wymagają specjalnego pomieszczenia (jak kotłowania), do składowania opału. Pompa przypomina większą skrzynkę i zajmuje jakieś 2m2. 

Opinie o pompach ciepła

Nie będziemy kłamać - są pozytywne. Ale zamiast wierzyć nam na słowo, najlepiej byłoby umówić się na konsultację ze specjalistą, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Takie spotkanie i rozmowę (z bezpłatną wyceną) oferuje firma Geko Invest. 

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ istnieje kilka różnych rodzajów pomp - jedne pobierają ciepło z gleby, inne z wody (w tym także ścieków), a jeszcze inne z powietrza (i te cieszą się największym zainteresowaniem). Nie każdy rodzaj sprawdzi się na waszej działce. 

Teoretycznie pompy gruntowe, powinny się sprawdzać najlepiej w polskim klimacie. Grunt ma niemal stałą temperaturę - niezależnie od pór roku. Ten typ urządzenia wymaga jednak specjalistycznego sprzętu (cena odwiertu) oraz dużej działki z odpowiednim gatunkiem gleby (wymagana jest gliniasta i wilgotna).

Pompy wodne do działania potrzebują cieków wodnych, niedostępnych na większości działek. Dodatkowo duże ilości minerałów w wodzie zapychają filtry, co wymaga interwencji człowieka. Ten typ pompy traci tym samym status bezobsługowej. 

Pompy powietrzne mają najmniej wymagań, ponieważ nie potrzebują ani specjalistycznego sprzętu do odwiertów, ani odpowiednio dostosowanych warunków wodnych. To rozwiązanie które najczęściej wybieracie.

Ale jak wspominaliśmy - w celu dopasowania najlepszej pompy do swoich potrzeb i warunków, najsłuszniejszą decyzją będzie skontaktowanie się z zajmującą się pompami cieplnymi firmą (choćby właśnie uznany na rynku Geko Invest). 

STRONA GŁÓWNA
FOTOWOLTAIKA DLA FIRM
FOTOWOLTAIKA DLA DOMU
FOTOWOLTAIKA DLA ROLNICTWA
NASZE REALIZACJE

GEKO SPÓŁKA JAWNA
Adres ul. Gliwicka 33, 41-902 Bytom, Polska
KRS 0000751481,
REGON 240126360,
NIP 6262788908

DANE KONTAKTOWE

E-MAIL: BIURO@GEKOINVEST.PL
TEL: 600032033

DZIAŁAMY NA TERENIE:

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE FOTOWOLTAIKA

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE POMPY CIEPŁA

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE FOTOWOLTAIKA