Zadzwoń do nas:  600-032-033
Jesteś tutaj: Blog WYDAJNOŚĆ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH - CO MA NA NIĄ WPŁYW?

WYDAJNOŚĆ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH - CO MA NA NIĄ WPŁYW?

Panele fotowoltaiczne szturmem zdobywają polski rynek produkcji energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ przeznaczone są nie tylko dla podmiotów, które zajmują się profesjonalnie produkcją prądu, ale również dla inwestorów indywidualnych, przedsiębiorców i gospodarstw rolnych. Z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej coraz więcej osób pragnie uzyskać niezależność energetyczną, nawet kosztem dość dużej inwestycji początkowej. Idealnym rozwiązaniem są wówczas panele fotowoltaiczne, które nie tylko pozwalają w znacznym stopniu obniżyć rachunki, ale również pozytywnie wpływają na środowisko. Warto podkreślić bowiem, że trzon produkcji energii elektrycznej w Polsce cały czas stanowią elektrownie węglowe, które każdego dnia emitują do atmosfery tysiące kilogramów groźnych związków i substancji. Mają one nie tylko negatywny wpływ na środowisko, ale również na nasze zdrowie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy produkcja prądu ze słońca jest w naszym kraju opłacalna. Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce?

Warunki dla fotowoltaiki w Polsce

Jeżdżąc po naszym kraju, można odnieść wrażenie, że coraz większa liczba osób prywatnych oraz gospodarstw rolnych decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Warto zastanowić się jednak, czy warunki dla fotowoltaiki w Polsce są na tyle dobre, aby efektywnie produkować energię elektryczną, która będzie w stanie zaopatrzyć nasz dom, gospodarstwo rolne lub firmę. Cały czas może spotkać bowiem sceptyków wierzących w teorie, jakoby słońca w naszym kraju było tak mało, że produkcja prądu nie miała racji bytu. Jest to oczywiście błędnie postawiona teza, ponieważ rzeczywista wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie.

Warto sprawdzić również średnią liczbę dni słonecznych na terenie kraju. Jest ona różna w zależności od regionu, w którym mieszkamy. Przyjmuje się jednak, że w Polsce mamy każdego roku około 150 dni słonecznych. Jest to bardzo dobry wynik, który sprawia, że działanie instalacji fotowoltaicznych jest możliwe i efektywne. Co ciekawe, w krajach skandynawskich produkcja prądu ze słońca ma o wiele dłuższe tradycje, a państwa te znajdują się w strefie podbiegunowej, gdzie mamy do czynienia z nocą polarną. Nie należy sugerować się również krajami Europy Południowej, gdzie przez większość roku występują bardzo wysokie temperatury i duże natężenie promieniowania UV. Nie mają one dobrego wpływu na instalacje fotowoltaiczne. Może bowiem dochodzić wówczas do przegrzania ogniw i znacznego zmniejszenia efektywności działania całej elektrowni. Warunki panujące w Polsce są więc bardzo dobre, a w wielu regionach idealne do produkcji prądu elektrycznego ze słońca.

Efektywność fotowoltaiki w okresie zimowym

Warto poruszyć również temat wydajności paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym. Mamy wówczas oczywiście znacznie więcej dni pochmurnych niż słonecznych i dodatkowo bardzo krótki dzień. Efektywność produkcji prądu z instalacji fotowoltaicznej będzie więc w tym okresie relatywnie niższa. Poprzez odpowiednie ustawienie paneli oraz właściwą dbałość o ich czystość, istnieje jednak możliwość zachowania dobrej wydajności. Ustawienie instalacji fotowoltaicznej zimą ma szczególne znaczenie, ponieważ słońce znajduje się bardzo nisko nad ziemią. Optymalne jest wówczas skierowanie paneli w kierunku południowym, pod kątem około 40-45 stopni. Podczas opadów śniegu należy dbać również o czystość paneli. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby na instalacji fotowoltaicznej nie zalegał śnieg. Nawet najmniejsze zacienienie spowodowane opadami będzie miało bardzo duży wpływ na obniżenie wydajności paneli fotowoltaicznych zimą. Jeżeli widzimy, że zalega na nich śnieg, wówczas możliwie szybko powinniśmy się go pozbyć. Do tego celu najlepiej użyć zmiotki z miękkim włosiem, która nie porysuje powierzchni instalacji. Warto wspomnieć również o korzystnym rozliczeniu rocznym. W przypadku nadwyżki prądu wyprodukowanego latem, mamy możliwość wykorzystania go w okresie zimowym. Taki zabieg sprawia, że niezależnie od pory roku jesteśmy w stanie wykorzystywać czystą energię, wytworzoną przez naszą prywatną instalację fotowoltaiczną.

Odpowiednie połączenie paneli

Zastanawiając się nad tym, co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych, należy również wspomnieć o sposobach ich łączenia. Mamy bowiem możliwość połączenia ich szeregowo lub równolegle. W większości sytuacji odpowiedni montaż paneli będzie miał również wpływ na efektywność i wydajność fotowoltaiki. W zależności od miejsca aplikacji i montażu, kluczowy jest wybór odpowiedniego sposobu. Na szczęście leży to w gestii firmy dostarczającej fotowoltaikę, więc nie musisz zdobywać dodatkowej wiedzy w tym kierunku - pracownicy naszej firmy chętnie zajmą się tym za Ciebie! Generalna zasada jest taka, że w przypadku połączenia szeregowego, zabrudzenie jednego panelu fotowoltaicznego będzie znacznie obniżało efektywność całej instalacji. Chodzi tutaj również o sytuację, w której część paneli może być w wybranej porze dnia zacieniona lub stale skierowana pod innym kątem. Posiadając więc dach o nieregularnych kształtach lub panele skierowane w różne strony, najlepiej wybrać połączenie równoległe. W takiej sytuacji każdy panel pracuje na swój rachunek. Zacienienie lub zabrudzenie jednego nie będzie miało wpływu na efektywność działania pozostałych.

Zacienienie i zabrudzenie instalacji

Wybierając miejsce na montaż instalacji fotowoltaicznej, należy również pamiętać o tym, że nie może być ono zacienione. Cień rzucany na panele przez drzewa, przedmioty lub inne budynki ma bardzo duży wpływ na rzeczywistą wydajność paneli fotowoltaicznych. Warto wybrać więc miejsce, które jest wolne od zacienienia o każdej porze dnia. Będąc właścicielem paneli fotowoltaicznych, powinieneś również dbać o ich czystość. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że opadające jesienią liście mają również duży wpływ na wydajność fotowoltaiki. Powinniśmy więc regularnie kontrolować jej czystość i szybko interweniować w przypadku zabrudzenia.

STRONA GŁÓWNA
FOTOWOLTAIKA DLA FIRM
FOTOWOLTAIKA DLA DOMU
FOTOWOLTAIKA DLA ROLNICTWA
NASZE REALIZACJE

GEKO SPÓŁKA JAWNA
Adres ul. Gliwicka 33, 41-902 Bytom, Polska
KRS 0000751481,
REGON 240126360,
NIP 6262788908

DANE KONTAKTOWE

E-MAIL: BIURO@GEKOINVEST.PL
TEL: 600032033

DZIAŁAMY NA TERENIE:

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE FOTOWOLTAIKA

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE POMPY CIEPŁA

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE FOTOWOLTAIKA