Zadzwoń do nas:  600-032-033
Jesteś tutaj: Zakładka z miastami Pompy ciepła Śląsk Pompy ciepła Dąbrowa Górnicza

Pompy ciepła Dąbrowa Górnicza

Pompy ciepła  - Dąbrowa Górnicza staje się eko

Jeśli stoicie przed wyborem sposobu ogrzewania swojego domu, na pewno spotkaliście się z pojęciem „pompa ciepła”. Czym jest? jak działa? Jaki jest koszt pompy ciepła w Dąbrowie Górniczej? I przede wszystkim - jaka firma w Dąbrowie Górniczej jest najlepsza? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule. 

Co to jest pompa ciepła?

Od wytłumaczenia tego terminu, należy zacząć temat. Pompa ciepła to urządzenie, które składa się z:

  • dolnego źródła (powietrze, woda, grunt – stąd pobierana jest energia),
  • >samej pompy, 
  • górnego źródła (grzejniki, ogrzewanie podłogowe lub sufitowe, etc). 

Grunt

Wybór źródła z gruntu należy jeszcze sprecyzować o to, czy ma to być kolektor pionowy czy poziomy. 

Ten pierwszy wiąże się z umieszczaniem rur, kilkadziesiąt metrów pod ziemią, co niesie ze sobą duże koszty wykopów. Kolektorowi poziomemu wystarczy dołek głębokości ok 2 metrów, ale na dużej powierzchni (która nie może być potem zabudowana ani obsadzona drzewami czy gęstymi krzewami).

Dlaczego? ponieważ promieniowanie słoneczne wraz z deszczem, muszą mieć do niej dobry dostęp. Pozwoli to na odnawianie się zasobów ciepła pomiędzy sezonami. 

Brzmi to trochę odstraszająco? Jednak to grunt ma najmniejsze wahania temperatury. Dzięki temu pompa zużyje mniej prądu do ogrzewania pobranej energii. 

Woda

Nie jest to popularny w Polsce wybór źródła dolnego, ponieważ niewiele działek ma odpowiednio duże, podziemne cieki wodne. 

Pewne możliwości daje zamontowanie kolektora w stawie bądź rzece, ale to oczywiście również wymaga dostępu do nich. Woda ma bardzo dużą możliwość zatrzymywania ciepła, dlatego taki kolektor na dnie stawu, mógłby być dużo mniejszy powierzchniowo, niż ten w gruncie. 

Powietrze

To źródło jest najpopularniejszym, bo najmniej wymagającym rozwiązaniem. 

Dostęp do powietrza jest na każdej działce, niezależnie od jej metrażu. Sama instalacja też jest dosyć prosta i przypomina założenie klimatyzatora. Pompy powietrzne doskonale sprawdzą się do już wyremontowanych domów, ponieważ nie wymagają ingerencji w już zagospodarowane otoczenie. Ich sprawność i zużycie energii jest w dużej mierze zależne od temperatury na zewnątrz, ponieważ powietrze jest bardzo wrażliwe na jej wahania. 

Koszty i opinie o pompach ciepła? W Dąbrowie Górniczej są pozytywne

Koszty montażu pompy ciepła nie są jednakowe. Zależą od wyboru dolnego źródła, mocy i modelu pompy. Jest to jednak inwestycja, która zwraca się w ciągu maksimum 5 lat. Można także ubiegać się o dofinansowanie z UE, ze względu na ekologiczność tego rozwiązania. 

Wielu klientów decyduje się na tzw. rozwiązanie biwalentne, które przewiduje dwa źródła ciepła: pompę i np. tradycyjny kocioł. Wtedy np. do temperatury - 12°C ogrzewaniem zajmuje się tylko pompa, a po tej granicy dochodzi kocioł. 

Nowsze modele doskonale radzą sobie samodzielnie z ogrzewaniem całego domu, niezależnie od temperatury na zewnątrz, jednak można w ten sposób wspomóc działanie modeli starszych. 

Podsumowując

Pompy ciepła są ekologicznym rozwiązaniem, które korzysta z odnawialnych źródeł energii. Są całkowicie bezobsługowe, oszczędzają czas i w dłuższej perspektywie pieniądze. To bezpieczne rozwiązanie znane na całym świecie.  Zapraszamy do kontaktu w celu wykonania bezpłatnej wyceny. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości. 

STRONA GŁÓWNA
FOTOWOLTAIKA DLA FIRM
FOTOWOLTAIKA DLA DOMU
FOTOWOLTAIKA DLA ROLNICTWA
NASZE REALIZACJE

GEKO SPÓŁKA JAWNA
Adres ul. Gliwicka 33, 41-902 Bytom, Polska
KRS 0000751481,
REGON 240126360,
NIP 6262788908

DANE KONTAKTOWE

E-MAIL: BIURO@GEKOINVEST.PL
TEL: 600032033

DZIAŁAMY NA TERENIE:

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE FOTOWOLTAIKA

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE POMPY CIEPŁA

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE FOTOWOLTAIKA