Zadzwoń do nas:  600-032-033
Jesteś tutaj: Blog Ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny

Ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny

Panele fotowoltaiczne – czy to źródło energii jest zawsze opłacalne? W odpowiedzi na to pytanie należy uwzględniać wiele różnych czynników. W naszej firmie podkreślamy, że rozwiązanie to nie jest tylko opłacalne pod względem ekonomicznym, ale także ekologicznym, bowiem pozwala dołożyć swoją cegiełkę do dbania o środowisko naturalne. Ile prądu wytwarza panel słoneczny? Czy warto instalować fotowoltaikę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Jak działają solarne źródła energii?

Panele słoneczne działają w oparciu o półprzewodniki, które przekształcają energię słoneczną w elektryczną. Im większe nasłonecznienie, tym większa ilość dostarczanego prądu. Ten typ urządzenia jest również często mylony z kolektorami słonecznymi. Zasadnicza różnica między tymi źródłami energii tkwi w ich przeznaczeniu. O ile panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną, o tyle kolektory służą wyłącznie do grzania wody. Ich zastosowanie jest więc znacznie węższe niż paneli, które również mogą zasilić grzałkę do wody. Ile prądu daje panel słoneczny? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od wielu czynników.

 Wybrana moc paneli – ile prądu wytwarza panel fotowoltaiczny?

Instalacje dostępne dla domów jednorodzinnych mają różne moce. Wszystko zależy od rocznego zużycia energii elektrycznej przez jego mieszkańców. Przykładowo dom jednorodzinny zużywa rocznie ok. 3 tys. kWh. Będziemy wówczas potrzebować ok. 10 paneli o mocy 300 kW, aby wyprodukować prąd wystarczający na okres jednego roku. Powierzchnię, jaką będą one zajmować łatwo oszacować, ustalając wymiar jednego panelu. Jeśli ma on powierzchnię 1 m na 1,6 m, to będziemy potrzebować ok. 17 metrów kwadratowych dachu. Koniecznie musisz pamiętać, że większy pobór prądu oznacza też większą powierzchnię, którą zajmą elementy generujące energię. Niekiedy warto umieścić je na przykład na ziemi, choć będą z tym wiązały się również inne czynniki, bezpośrednio wpływające na to, ile prądu produkuje panel słoneczny.

Przeciętne nasłonecznienie i klimat

Na to, ile energii wytwarza panel fotowoltaiczny, bardzo duży wpływ ma lokalizacja. W okolicach Krakowa ilość energii oddawanej przez słońce wyniesie niemal o dwadzieścia procent więcej niż w pobliżu Gdyni. Także i średnia temperatura nie pozostaje bez znaczenia dla tego, ile prądu wytwarza panel słoneczny. Tutaj należy podkreślić, że w obszarze wschodnim średnia temperatura roczna wynosi 6°C, podczas gdy w obszarze zachodnim wartość oscyluje około 12°C. Ma to fundamentalne znaczenie. Położenie geograficzne wpłynie również na optymalny kąt nachylenia dachu.

Kąt nachylenia dachu i obrócenia domu

O ile parametr ten nie stanowi problemu, jeśli dopiero planujesz umiejscowienie budynku na swoim gruncie, o tyle jeśli chcesz umieścić fotowoltaikę na dachu już wybudowanego domu, może to stanowić problem. Najlepsza jest ekspozycja południowa. Przy takim obróceniu budowli konieczne jest odpowiednie nachylenie dachu, o czym wspomnieliśmy już w poprzednim akapicie. O ile w regionach takich jak Małopolskie czy Śląsk nie będzie z tym problemu, o tyle w północnej Polsce panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane pod kątem 30, co jest dość restrykcyjnym wymaganiem. Znacząco wpłynie to na to, ile prądu wytwarza panel fotowoltaiczny. Również niekiedy umiejscowienie generatorów prądu na ziemi musi uwzględniać ten czynnik, a także ewentualny cień z innych instalacji i obiektów znajdujących się w pobliżu.

Opisane wyżej czynniki są odpowiedzią na pytanie, jakie zmienne mają znaczenie przy stwierdzeniu, ile prądu wytwarza panel słoneczny. Jeśli wydaje Ci się to skomplikowane i nie jesteś pewien, czy instalacja fotowoltaiki to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci dokonają bezpłatnej wyceny i audytu oraz zasugerują Ci najlepsze rozwiązanie. Nasz zespół składa się ze specjalistów, którzy posiadają dużą wiedzę na temat optymalizacji generowanej energii i opłacalności systemów. Przedstawią Ci najlepsze propozycje i opowiedzą, jak takie działają wpływają na ekologię. 

STRONA GŁÓWNA
FOTOWOLTAIKA DLA FIRM
FOTOWOLTAIKA DLA DOMU
FOTOWOLTAIKA DLA ROLNICTWA
NASZE REALIZACJE

GEKO SPÓŁKA JAWNA
Adres ul. Gliwicka 33, 41-902 Bytom, Polska
KRS 0000751481,
REGON 240126360,
NIP 6262788908

DANE KONTAKTOWE

E-MAIL: BIURO@GEKOINVEST.PL
TEL: 600032033

DZIAŁAMY NA TERENIE:

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE FOTOWOLTAIKA

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE POMPY CIEPŁA

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE FOTOWOLTAIKA