Zadzwoń do nas:  600-032-033
Jesteś tutaj: Blog Ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz, aby pokryć zapotrzebowanie domu jednorodzinnego

Ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz, aby pokryć zapotrzebowanie domu jednorodzinnego

Każdego dnia gospodarstwo domowe potrzebuje energii elektrycznej do zasilania niezbędnych sprzętów. Wiąże się to nierzadko z wysokimi rachunkami za prąd, które można skutecznie obniżyć, inwestując w instalacje fotowoltaiczne. W praktyce oznacza to stworzenie własnej elektrowni produkującej tanią energię na wyłączność danego gospodarstwa i zapewniającej mu tym samym niezależność od zewnętrznych źródeł prądu, w dodatku z możliwością kumulacji nadwyżek w sieci.

Własna instalacja fotowoltaiczna stwarza także dodatkowe możliwości - jeżeli posiadasz pompę ciepła, nadwyżki energii możesz wykorzystać w celu ekologicznego ogrzewania mieszkania. Jednak ile paneli fotowoltaicznych do ogrzania domu oraz zapewnienia mu niezbędnej ilości prądu jest faktycznie potrzebne? Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu we współpracy z klientami indywidualnymi, w Geko Invest jesteśmy w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na tego rodzaju pytania.

Ile prądu potrzebujesz?

To, ile paneli fotowoltaicznych dla domu jest konieczne, by obniżyć rachunki za prąd niemal do zera, zależy oczywiście od zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego. Informację na ten temat można znaleźć na fakturze za prąd, w której podane jest roczne zużycie energii. Możesz również skontaktować się ze swoim dystrybutorem, by udzielił Ci informacji o wysokości zużycia prądu w poprzednim roku. Posiadając te wiadomości i zakładając, że zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu będzie w najbliższych latach utrzymywało się na podobnym poziomie, możesz łatwo obliczyć, ile paneli fotowoltaicznych dla domu potrzebujesz. Pamiętaj, że przesyłając prąd do dystrybutora, odzyskujesz jedynie jego 80%. Oznacza to, że należy zamontować panele o mocy 20% większej niż wskazuje na to zużycie prądu. Jeżeli przyjmiemy, że wynosi ono np. 4600 kW, oznacza to, że pokryje je instalacja o mocy 4,6 kW. Po dodaniu wspomnianych 20% będzie to 5,52 kW.

Wykorzystując moduły o mocy 310 kWp (kilowatopików - jeden kWp to 1000 kwH), podziel ich moc wyrażoną w kilowatogodzinach (tj. 0,31 kWh) przez obliczone zużycie: 5,52 / 0,31 = 17,8. Po zaokrągleniu w górę otrzymujemy liczbę 18. Oznacza ona liczbę modułów niezbędnych do tego, by potrzeby energetyczne Twojego gospodarstwa domowego zostały w pełni zaspokojone.

Na domach jednorodzinnych zazwyczaj montuje się instalacje o mocy między 4 a 6 kW. Jest ona wystarczająca, by zaspokoić zapotrzebowanie na energię w sytuacji, gdy nie ogrzewasz domu prądem (np. za pomocą pompy ciepła czy kotła elektrycznego). Jeżeli jednak decydujesz się na ogrzewanie tego typu, zapotrzebowanie będzie większe. Dodatkowo musisz pamiętać, że podana moc paneli odnosi się do warunków laboratoryjnych - jest ona osiągana w idealnej temperaturze i poziomie nasłonecznienia. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ustalić, ile paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny musisz zamontować. Przedstawiciele Geko Invest obliczają to, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak możliwości montażowe, potencjał nasłonecznienia czy wspomniane już zużycie energetyczne.

Możliwości montażowe

Możliwości montażowe również mają ogromne znaczenie przy ustalaniu liczby paneli, jaką należy zamontować. Na rynku dostępne są moduły o różnych wymiarach - nie na każdym dachu można umieścić takie same panele. Szczególnie dotyczy to budynków, na których znajduje się dużo przeszkód w postaci okien dachowych, lukarn, kominów itp. Zaprojektowanie i wykonanie takiej instalacji jest znacznie trudniejsze niż w miejscu, w którym takie przeszkody nie występują. Dodatkowo zdarza się, że instalacja musi być podzielona na dwie połacie. W takim przypadku na każdej z nich należy sprawdzić możliwość wystarczająco szybkiego startu przez falownik, z uwzględnieniem napięcia na modułach. Z tego względu tak ważne jest indywidualne podejście do każdego zlecenia i ustalenie realnych warunków, w których montaż będzie przeprowadzany. Może się bowiem okazać, że np. w danym przypadku bardziej ekonomiczne będzie zastosowanie modułów o dużej mocy jednostkowej, co przekłada się również na koszt uzyskania energii. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni, które są szczególnie rozległe oraz dachów dwuspadowych, garaży, budynków gospodarczych czy magazynów.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Po przeanalizowaniu czynników, które wpływają na możliwości montażu paneli, należy zwrócić uwagę także na ich rodzaj. Występuje kilka odmian paneli fotowoltaicznych, różniących się przede wszystkim sposobem ułożenia i łączenia płytek krzemowych. Wpływa to oczywiście na ich wydajność, ale i cenę.

Do najpopularniejszych należą:

- panele monokrystaliczne - wytwarzane z pojedynczych, wielokątnych i cienkich płytek krzemowych. Są wysokowydajne, dlatego świetnie sprawdzają się na niewielkich powierzchniach dachów, na terenach, na których występuje silne nasłonecznienie. Są dodatkowo bardzo trwałe;

- panele polikrystaliczne - najpopularniejsze w Polsce; od monokrystalicznych, mających wyraźnie ciemny kolor, odróżnia je błękitny odcień. Tworzy się je z kwadratowych płytek powstałych z wielu kryształów krzemu. Ich wydajność jest mniejsza niż modułów monokrystalicznych, przez co zajmują większą powierzchnię. Dobrze się jednak sprawdzają w miejscach, gdzie nasłonecznienie nie jest zbyt silne, a częstym problemem jest zachmurzenie.

Jak widać, na ostateczny uzysk energii z domowej instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele zmiennych - dlatego trudno jest samodzielnie obliczyć, ile paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego powinno zostać zainstalowane, by w pełni zaspokoić potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Z tego względu zachęcamy do skorzystania z indywidualnej, niezobowiązującej konsultacji ze specjalistą, który pomoże dobrać najlepszą instalację dla Twoich potrzeb. Podczas rozmowy nasi doradcy nie tylko będą zadawać pytania, ale również wyjaśnią Ci najważniejsze kwestie - mogą być to zarówno podstawy fotowoltaiki, jak i bardziej szczegółowe zagadnienia techniczne. Nie musisz mieć jakiejkolwiek wiedzy na temat fotowoltaiki - wszystko Ci dokładnie wyjaśnimy.

STRONA GŁÓWNA
FOTOWOLTAIKA DLA FIRM
FOTOWOLTAIKA DLA DOMU
FOTOWOLTAIKA DLA ROLNICTWA
NASZE REALIZACJE

GEKO SPÓŁKA JAWNA
Adres ul. Gliwicka 33, 41-902 Bytom, Polska
KRS 0000751481,
REGON 240126360,
NIP 6262788908

DANE KONTAKTOWE

E-MAIL: BIURO@GEKOINVEST.PL
TEL: 600032033

DZIAŁAMY NA TERENIE:

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE FOTOWOLTAIKA

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE POMPY CIEPŁA

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE FOTOWOLTAIKA