Zadzwoń do nas:  600-032-033
Jesteś tutaj: Blog Dofinansowanie do fotowoltaiki - jak się o nie starać?

Dofinansowanie do fotowoltaiki - jak się o nie starać?

Dofinansowanie do fotowoltaiki - jak się o nie starać?

W Polsce pojawia się coraz więcej programów oferujących dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych. Wynika to między innymi z problemu zanieczyszczonego powietrza, który z roku na rok staje się coraz większy. Programy dotacyjne mają zachęcić osoby fizyczne oraz firmy do decyzji o korzystaniu z odnawialnego źródła energii. Fotowoltaika nie przyczynia się do nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego. Dzięki temu jest to rozwiązanie korzystne nie tylko ze względu na oszczędność pieniędzy, ale także ze względu na ekologię. Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki możesz uzyskać i gdzie składać wniosek?

“Mój Prąd”

“Mój Prąd” to program rządowy, który obecnie króluje na rynku dotacji. Jest to bezzwrotne dofinansowanie udzielane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczone jest ono dla osób fizycznych, które instalują panele fotowoltaiczne o mocy 2-10 kW oraz podpisały kompleksową umowę z dostawcą energii. Dopłata wynosi maksymalnie 5000 zł na jedną instalację oraz nie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych.

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki z programu “Mój Prąd”? Przede wszystkim inwestycja musi być zakończona. Po zainstalowaniu licznika dwukierunkowego i podpisaniu umowy z dystrybutorem energii masz prawo przystąpić do złożenia wniosku. Możesz to zrobić za pośrednictwem portalu Gov.pl, wybierając zakładkę „Skorzystaj z programu Mój Prąd”. Do złożenia wniosku potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód oraz kilka niezbędnych dokumentów (faktura za instalację, dowód zapłaty itp.). Informacja na temat tego, od kiedy dofinansowanie do fotowoltaiki z programu “Mój Prąd” ruszy nie jest jeszcze pewna. Planowany termin to 1 lipca 2021 roku, jednak jest to na razie wstępna data.

“Czyste Powietrze”

“Czyste Powietrze” to kolejna możliwość uzyskania dotacji na panele fotowoltaiczne. Celem programu jest między innymi zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Na pomoc mogą liczyć właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Dotacja pokrywa 50% kosztów zakupu i montażu, ale nie może przekraczać 5000 zł. Aby móc się o nią ubiegać, maksymalny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć 1400 zł w przypadku gospodarstwa wieloosobowego lub 1960 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Gdzie składać wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki z programu “Czyste Powietrze”? Tak jak w przypadku dotacji “Mój Prąd” możesz to zrobić poprzez portal Gov.pl lub przez Portal Beneficjenta na stronie odpowiedniego WFOŚiGW.

“Energia Plus”

Program “Energia Plus” to dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm. Nie może skorzystać z niego osoba fizyczna, która jest właścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Celem programu jest zminimalizowanie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko. Dofinansowanie realizowane jest w formie pożyczki (do 85% kosztów kwalifikowanych) lub w formie bezzwrotnej dotacji (do 50% kosztów kwalifikowanych).

Nabór odbywa się w trybie ciągłym do 17 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków. Wniosek możesz złożyć jedynie drogą elektroniczną poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) przy użyciu podpisu elektronicznego. Aby wysłać wniosek, należy utworzyć konto i zalogować się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Programy oferujące dofinansowanie do fotowoltaiki mogą skrócić czas zwrotu inwestycji. Nie oznacza to jednak, że instalacja paneli fotowoltaicznych bez dofinansowania się nie opłaca. Korzystanie z odnawialnego źródła energii do zasilania gospodarstwa domowego czy firmy to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy oraz niezależność od stale wahających się cen rynkowych prądu. Oczywiście, aby takie rozwiązanie przyniosło korzyści i spełniło swoje zadanie, konieczne jest odpowiednie dopasowanie instalacji do potrzeb danego budynku. Dlatego też zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami energetycznymi, którzy oszacują zapotrzebowanie na energię dla Twojego gospodarstwa oraz dokonają bezpłatnej wyceny.

STRONA GŁÓWNA
FOTOWOLTAIKA DLA FIRM
FOTOWOLTAIKA DLA DOMU
FOTOWOLTAIKA DLA ROLNICTWA
NASZE REALIZACJE

GEKO SPÓŁKA JAWNA
Adres ul. Gliwicka 33, 41-902 Bytom, Polska
KRS 0000751481,
REGON 240126360,
NIP 6262788908

DANE KONTAKTOWE

E-MAIL: BIURO@GEKOINVEST.PL
TEL: 600032033

DZIAŁAMY NA TERENIE:

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE FOTOWOLTAIKA

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE POMPY CIEPŁA

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE FOTOWOLTAIKA