Zadzwoń do nas:  600-032-033
Jesteś tutaj: Blog Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła

Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła

Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła – poradnik

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się ekologiczne źródła energii oraz sposoby ich wykorzystania. Na wielu domach można zauważyć panele fotowoltaiczne lub panele słoneczne, które pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do zasilania urządzeń użytkowanych w gospodarstwach domowych. Ciekawym rozwiązaniem jest także pompa ciepła. Warto wiedzieć, na czym polega jej działanie, dlaczego warto się na nią zdecydować i w jakich sytuacjach się sprawdza. 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które nie produkuje energii, dlatego nie spala żadnego paliwa. Korzysta ona z naturalnej energii, która znajduje się w powietrzu, wodzie czy gruncie. Pompa ciepła przekazuje energię cieplną o dodatkowo podniesionej temperaturze do instalacji ogrzewania centralnego, a także ciepłej wody. Pompa powietrzna to rozwiązanie najczęściej wybierane, najkorzystniejsze pod względem finansowym. Pompa dostępna jest w dwóch wersjach: monoblok oraz split. Tę pierwszą można zamontować na podobnych zasadach jak kocioł – wewnątrz budynku, np. w kotłowni. Natomiast drugi rodzaj pomp instaluje się poza domem. 

W jaki sposób dobrać pompę ciepła?

Dobór pompy ciepła nie dla każdego jest taką prostą sprawą. Pod uwagę należy wciąć kilka niezwykle istotnych parametrów. Inwestycje, jakie musisz ponieść, decydując się na montaż pompy ciepła, są niemałe, dlatego należy dobrze przemyśleć każdy krok. Jak dobrać moc pompy ciepła? Powinna być ona dobra indywidualnie, tak by zapewnić równą pracę poszczególnym urządzeniom. Ważne, by wziąć pod uwagę moc grzewczą. Nieodpowiednio dobrana pompa może sprawić, że budynek będzie niedogrzany, a czas jej żywotności będzie zdecydowanie krótszy. 

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Jak dobrać moc pompy ciepła do budynku? Zanim podejmiesz decyzję o doborze pompy ciepła, musisz zapoznać się z wartością zapotrzebowania na moc ciepłą. Informację tę może podać projektant. Jeżeli jednak jesteś dopiero na etapie budowania domu, sprawa jest o wiele łatwiejsza. Architekt podczas wykonywania projektu może dokonać analizy strat i zysków ciepła nieruchomości. Można także określić zapotrzebowanie energetyczne na podstawie ilości paliwa, które się zużywa. 

Czym jest moc grzewcza?

Moc grzewcza to jeden z parametrów, które odgrywają kluczową rolę podczas doboru właściwej pompy ciepła. Bez odpowiedniej mocy urządzenie może nie dostarczyć takiej temperatury w pomieszczeniach, jaka jest oczekiwana. Biorąc pod uwagę moc, określa się ilość energii, jaką sprężarka dostarcza do systemu grzewczego. 

Moc można obliczyć samodzielnie. W tym celu należy pomnożyć powierzchnię budynku przez to, jakie jest zapotrzebowanie na moc. Jeżeli dom ma 140 cm2, a zapotrzebowanie wynosi 45 W/m2, to aby obliczyć moc pompy, należy wykonać następujące działanie: 140x45 = 6,3 kW. 

Warto także zaznaczyć, że jeżeli pompa ma także służyć do ogrzania wody, należy dodatkowo doliczyć 1 kW na 4 osoby. 

Czym jest moc elektryczna?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła, musisz wziąć pod uwagę także moc elektryczną. Im mniejszy jej wskaźnik, tym pompa jest tańsza w eksploatacji. Pra to zwykle około 1/4 zapotrzebowania energetycznego pompy. 

Czym jest moc chłodnicza?

Ważnym wskaźnikiem jest także moc chłodnicza, czyli parametr, który określa, z jaką mocą sprężarka może pobrać z dolnego źródła ciepła. Moc chłodnicza zależy przede wszystkim od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Im jest ona niższa, tym gorsza sprawność systemu. Moc chłodnicza jest bardzo istotna, jeżeli wykorzystuje się pompę ciepła do chłodzenia budynków w najcieplejsze dni. 

Jak obliczyć czy pompa ciepła się opłaca?

Do obliczenia skuteczności i opłacalności pomp ciepła wykorzystuje się współczynnik COP. Jest to tzw. współczynnik wydajności – efektywności pracy pompy ciepła, pomaga określić ile pompa dostarcza ciepła do ogrzewania domu, do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej. COP odnosi się do dwóch konkretnych źródeł energii, którymi są:

źródło dolne – grunt, woda lub powietrze, które umożliwiają ogrzanie czynnika chłodniczego w pompie ciepła w ekologiczny sposób,

źródło górne – instalacja grzewcza, do której ciepło jest przekazywane przez czynnik chłodniczy np. ogrzewanie podłogowe.

Im COP jest większy, tym uzyskanie danej ilości ciepła wymaga mniej nakładu w postaci energii elektrycznej, za którą płacimy. Za przykład może posłużyć taka sytuacja:

2 kW – energia pobrana z prądu; 6 kW – energia z darmowego źródła (grunt, woda, powietrze)

2 kW + 6 kW = 8 kW COP = 8 kW / 2 kW = 4

Pompa ciepła, aby zaspokoić potrzeby domostwa na ciepło, które wynosi 8 kW, jest w stanie pobrać ze środowiska 6 kW darmowej energii oraz 2 kW energii elektrycznej do uruchomienia samego urządzenia.

Powietrzna pompa ciepła to bardzo skuteczne rozwiązanie. Działa ona najsprawniej, kiedy jest wykonana przez instalatorów, którzy profesjonalnie zajmują się tego typu zleceniami. Kolejną kwestią jest zapotrzebowanie na moc, które nie powinno być większe niż moc pompy ciepła. Różnica pomiędzy dolnym oraz górnym źródłem ciepła powinna być jak najniższa. Decydując się na zainwestowanie w pompę ciepła, warto dokładnie przygotować się do zakupu i wszystko dokładnie przeliczyć. 

STRONA GŁÓWNA
FOTOWOLTAIKA DLA FIRM
FOTOWOLTAIKA DLA DOMU
FOTOWOLTAIKA DLA ROLNICTWA
NASZE REALIZACJE

GEKO SPÓŁKA JAWNA
Adres ul. Gliwicka 33, 41-902 Bytom, Polska
KRS 0000751481,
REGON 240126360,
NIP 6262788908

DANE KONTAKTOWE

E-MAIL: BIURO@GEKOINVEST.PL
TEL: 600032033

DZIAŁAMY NA TERENIE:

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE FOTOWOLTAIKA

WOJEWÓDZTWO ŚLASKIE POMPY CIEPŁA

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE FOTOWOLTAIKA